Про назву українці у 18 сторіччі

Українські теми
4 min readNov 28, 2015

--

Пилип Юхан фон Страленберг (Philipp Johann von Strahlenberg,1676 — † 1747) — шведський офіцер і географ німецького походження, письменник про Росію. Був офіцером шведської армії короля Карла XII в Північну війну, у 1703 р. отримав чин капітана. Після битви під Полтавою він був узятий в полон і відправлений до Сибіру в Тобольськ.
З 1709 по 1722 рр. був у полоні в Подольську і в експедиції Д.Г. Мессершмідта по Сибіру. Тут він зібрав багатий етнографічний і картографічний матеріал і відомості про відкриття у Північно-східній частині Азії першої чверті XVIII сторіччя, які використовував при створенні мапи «Росії та Великої Тартарії 1730 р.» (на цій мапі відзначена також Україна)

та книги «Історико-географічний опис Північної і Східної частин Європи та Азії», виданих у світ у Стокгольмі в 1730 р.
У своїй книзі «Північна і Східна частини Європи та Азії» Страленберг написав також про назву жителів України:
Philipp Johann von Strahlenberg, Das Nord-und Ostliche Theil von Europa und Asia, 1730 рік, с. 42 (або — reader.digitale: 1, 2)

«…на сьогоднішній день Mалоросійські Козаки в Україні або малої Росії, які поділяються на Посполитих та Козаків, фактично користуються назвами Українці та Козаки, але ходячи поодинці можуть називатися Козаками».

Етнограф, академік російської Імператорської Академії наук і мистецтв, Йоганн Готліб Георгі (Johann Gottlieb Georgi,1729 — † 1802) написав докладний ілюстрований опис народів, що населяють Росію. Ця праця вийшла в Санкт-Петербурзі у 1776–1780 роках німецькою мовою, під назвою «Beschreibung aller Nationen des Russischen Reichs, ihrer Lebensart, Religion, Gebräuche, Wohnungen, Kleidung und übrigen Merkwürdigkeiten» («Опис усіх народів Російської держави, їх побуту, віросповідання, звичаїв, житла, одягу та інших відмінностей»). Описуючи всі народи Російської держави, Георги описав також українців, у 4 томі, на сторінці 522 (або archive.org)

«Малоруси, Малороси або Українці (Malorussen, Kleinrussen oder Ukrainer) є нащадками слов’янських колоністів» й т. ін.

Німецький профессор, географ, статистик, історик Йоганн Ернст Фабрі (Johann Ernst Fabri, 1755 — † 1825)
J. E. Fabri, Handbuch der neuesten Geographie: für Akademien und Gymnasien… («Підручник географії для академій і вузів»), 1790 рік. Стор. 342

«Малороси, Малоруси або Українці населяють Україну, що складає київську, мало і новоросійську, а також слобідську Губернії».

Прибалтійський німець, офіцер і історик — Вільгельм Крістіан Фрібе (Wilhelm Christian Friebe, 1761 — † 1811), у своему творі «Про російську торгівлю, культуру, економіку, промисловість та продукцію: На додаток про деякі фізичні та статистичні спостереження / Вільгельм Крістіан Фрібе, член Вільного економічного товариства в Санкт-Петербурзі» («Ueber Russlands handel, landwirthschaftliche kultur, industrie und produkte: nebst einigen physischen und statistichen bemerkungen…»), написав наступне про назву жителів в Україні:
Том 1, 1796 рік, Стор. 174, 175

«Після нових постанов, ухвалених в Україні, місцеві козаки вже не можуть розглядатися як особлива група людей. Навіть ім’я українець вживається частіше, ніж ім’я Козаки».

Ян Непомуцен Потоцький (Jan Potocki 1761 — † 1815) — почесний член Імператорської АН у Петербурзі, етнограф, історик, археолог, географ etc. — «Історичні та географічні матеріали про Скіфію, Сарматію та слов’ян» (Fragments Historiques Et Géographiques Sur La Scythie, La Sarmatie Et Les Slaves […]), Том 1, (або на books.google), 1796 рік, Стор. 3

«Нині існуючі слов’янські народи: Росіяни, Українці, Поляки, Чехи, Серби, Словаки, Хорвати і Словенці».

--

--

No responses yet